2023 YKS KEP Adresi Nedir, Ne Demek? YKS KEP Adresi Nasıl Alınır, Zorunlu mu?

2023 YKS başvurularına dair açıklama yapılmasının ardından öğrenciler KEP adresi konusunda araştırmalara başladı. Başvuru ekranında karşılaşılan KEP adresinin ne olduğuna ve öğrencilere zorunlu olup olmadığına dair sorgular arttı. KEP adresi hatası ile karşılaşan YKS adayları için; YKS KEP adresi nedir, nereden alınır? YKS KEP adresi nasıl alınır? YKS KEP adresi almak zorunlu mu? İşte detaylar…

ÖSYM, 2023 YKS başvurularının 8 Mart Çarşamba günü başladığını duyurdu. YKS sınavını bekleyen milyonlarca aday soluğu AİS ÖSYM sayfasında aldı.

ÖSYM Aday İşletim Sistemi üzerinden YKS başvurularını gerçekleştiren öğrencilerin karşısına “KEP adresi” çıktı.

2023 YKS KEP Adresi Nedir?

YKS KEP adresi ‘Kayıtlı Elektronik Posta’nın kısaltılmış halidir. Elektronik posta kategorisinde bulunan KEP, resmi yazışmaların doğru bir şekilde sürdürülebilmesi adına tasarlanmıştır. Resmi yazışmalar esnasında üçüncü kişilerle paylaşılmayan bilgilerin, karşı tarafa güvenli bir şekilde iletilmesi KEP ile sağlanır. Şirketler açısından zorunlu olan e-posta hizmetinin amacı, internet ortamında güvenli yazışmaların sürdürülmesi için gereklidir.

KEP Adresi Neden Gerekli, Ne İşe Yarar?

KEP sistemi; başvuru, ihbar, dilekçe hizmetleri, ticari firmalar arası yazışmalar, olağan ya da olağanüstü toplantılar, teklif iletileri, ihale işlemleri, sözleşme evrakları, beyannameler, faturalar, ekstre talimatları gibi e-mail üzerinden iletilecek belgelerin güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlar. 

KEP’in diğer maillerden farkı burada yapılan her işlemin yasal olması ve yasal delil olarak kullanılabilmesidir.

YKS KEP Adresi Nasıl, Nereden Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat (KEP) sistemine üye olmak isteyen vatandaşlar başvuru için gerekli bilgi ve belgeler ile PTT Merkez Müdürlüğü’nden hesaplarını alabilmektedir. 

KEP adresi almak için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan geçerli resmî belge.

  • Gerçek kişiler için hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu.

2023 YKS KEP Adresi Almak Zorunlu mu?

YKS başvurusu için KEP adresi almak zorunlu değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir