HP’den Kullanıcıları Sinir Küpüne Çeviren Yasak

Pek çoğumuz bilgisayar markası olarak biliyor olsa da HP, aynı zamanda dünyanın en popüler yazıcı üreticilerinden biri. Sosyal medya ve forumlarda yapılan paylaşımlara göre şirket, kullanıcılara sunduğu yazıcı deneyiminin ‘kalitesini korumak için’ fazlasıyla tartışmalı bir uygulamayı yürürlüğe koymuş durumda.

Paylaşılan bilgilere göre HP, son güvenlik güncellemesi sonrası HP harici markaların kartuşlarının kullanımını engellemiş durumda. İddialara göre 2016 yılında yürürlüğe konan ‘dinamik güvenlik’ politikasının son güncellemesi olan uygulama, müşteri deneyiminin kalitesini, yazıcı sistemlerinin bütünlüğünü ve fikri mülkiyeti korumayı amaçlıyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, kullanıcıları pek de memnun etmemiş durumda. 

HP çipi olmayan kartuşların basım yapması engelleniyor

Bir Reddit gönderisine göre HP, üçüncü taraf kartuşların HP’nin baskı kalitesini garanti edemeyeceğini söyleyen bir mesaj göstermek yerine doğrudan üçüncü taraf kartuşların kullanılamayacağı uyarısı veriyor. Söz konusu mesajda Kullanılan kartuşun HP’ye ait olmayan çip içerdiği ve bu nedenle basımın sistem tarafından engellendiği ifade ediliyor.

HP henüz konuyla ilgili açıklama taleplerine yanıt vermiş değil. Bununla birlikte HP’nin yazıcı bölümünün gelirlerinin düştüğü halihazırda bilinen bir şey ve son güncelleme, şirketin kullanıcıları kendi ekosisteminde tutma çabası olabilir. Yine de yazıcıların uzun yıllar kullanılan cihazlar olduğunu düşünürsek kullanıcıları tek bir kartuş kullanımına zorlamak, alternatif yazıcılara yönelimin artmasına da neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir