Vatandaşlar kapatılan 533 yıllık hamamın tekrar açılmasını istiyor

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde faaliyetteki tek hamam olan ve 533 yıllık mazisi bulunan tarihi Seydiler Hamamı, müşteri yetersizliği, kömür, su, elektrik, kira gibi giderlerde meydana gelen aşırı fiyat artışları nedeniyle işletmecisi tarafından kapatılma kararı alındı.

Hamamların sağlıktan faydalanılan yerlerin yanında, kişiler arası iletişimin kurulduğu, bireylerin sosyalleştiği, çeşitli organizasyonların yapıldığı, sorunların konuşulduğu, örf ve adetlerin yaşandığı, korunması gereken kültürel değerler olduğunu belirten ilçe sakinleri hamamın tekrar açılmasını istiyor.

“TARİHİ HAMAM ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI”

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, ilçelerinde bulunan ve 1490 yılında yapılan tarihi Seydiler Hamamı’nın bakımsızlıktan çürüdüğünü belirtti.

Toptaş, “Vakıflara ait olan, Seyyid Nurettin’in kızı, Karaca Ahmet Sultan’ın eşi Nuriye Bacı tarafından 1490 yılında yapıldığı rivayet edilen Seydiler Hamamı ara ara bakımları yapılarak günümüze kadar ayakta kalmış ve ilçe halkına hizmet vermiştir. Ancak teknolojik gelişmeler neticesinde müşteri yetersizliği, ekonomik kriz, kömür, su, elektrik, kira gibi giderlerde meydana gelen aşırı fiyat artışları nedeniyle özel işletmecilerin zarar etmesinden dolayı kapanmıştır. ​Asırlık tarihi eser bir yıldır kaderine terk edilerek adeta çürümeye bırakılmıştır. İlçemizin tarih ve kültürünü içinde barındıran, günümüze gelinceye kadar neşeye, hüzne, sohbetlere, toplantılara tanıklık eden, bir zamanlar kız beğenmelere, damat hamamı ve giyimlerine, çeşitli kutlamalara ev sahipliği yapan Sivrihisar’da yaşayan ve ilçeye gelen ziyaretçilerin zihninde güzel anılar bırakan bu güzide eserin içler acısı hali ilçe halkı olarak bizleri derinden üzmektedir” diye konuştu.

​”YAPININ VİRANEYE DÖNÜŞMESİ ÖNLENMELİDİR”

Recep Toptaş, tarihi hamama sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “İlçemizde başka umuma açık hamam olmadığından kuruluşunda kâr amacı olmayan vakıfların bu ata yadigarı asırlık hamama zaman kaybetmeden Sivrihisar Belediyesi ile işbirliği yaparak hizmete açmak sureti ile hem ilçe halkının hem de ilçeye gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmalıdır. Tarihi yapının viraneye dönüşmesi önlenmelidir. ​Tarihini, kültürünü unutan toplumların ayakta kalması mümkün değildir. Bu nedenle tarihin derinliklerine ışık tutan Seydiler Hamamı’na sahip çıkılarak gelecek nesillere kültürümüzün, örf ve adetlerimizin aktarılması sağlanmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir