Filistin: İsrail, 100 günde Gazze’de, tarihin en büyük insani felaketinin yaşanmasına neden oldu

Filistin yönetimi, İsrail’in Gazze Şeridi’ni 100 günde yaşanmaz bir yere dönüştürdüğünü ve işlediği katliamlarla burada tarihin en büyük insani felaketinin yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Açıklamada, “Tarihin en büyük insani felaketinin üzerinden 100 gün geçti ve bazı ülkeler hala İsrail’in işlediği katliamların, ‘nefsi müdafaa’ argümanını tamamen aşındırdığına ikna olmadı. Bu ülkelerin artık savaşın sürmesine neden olan pozisyonlarından vazgeçmeleri gerekiyor” ifadeleri kullanıldı. 

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıların 100. gününde yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Tarihin en büyük insani felaketinin üzerinden 100 gün geçti ve bazı ülkeler hala İsrail’in işlediği katliamların, ‘nefsi müdafaa’ argümanını tamamen aşındırdığına ikna olmadı. Bu ülkelerin artık savaşın sürmesine neden olan pozisyonlarından vazgeçmeleri gerekiyor” denildi.

İsrail ordusunun, 100 günde Gazze’yi yaşanılamaz bir yere dönüştürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü, yaralandığı ve kaybolduğu korkunç katliamlar işledi, yaklaşık 2 milyon kişiyi güvenli barınaklar olmadan ve asgari yaşam standartlarından yoksun bir şekilde göçe zorladı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Katliamların ve yıkımın üzerinden 100 gün geçmesine rağmen uluslararası toplum hala endişelerini dile getiriyor ve çağrılarda bulunuyor ama İsrail bunlara kulak asmıyor aksine İsrailli yetkililer böbürlenmeye, soykırım savaşını sürdürmekle gurur duymaya, Birleşmiş Milletlerin (BM) kararlarına isyan etmeye, uluslararası hukuk yolunu ve Uluslararası Adalet Divanı (UAD) duruşmalarını hafife almaya devam ediyor.”

Ayrıca açıklamada uluslararası toplumun, Filistin meselesini çözme ve İsrail işgalini sona erdirme konusundaki yetersizlik ve başarısızlığını tekrarladığına ve İsrail’in de bu başarısızlıktan istifade ederek daha fazla savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini aktarıldı. 

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı UAD’de açtığı “soykırım davası”

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te UAD’de dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etti.

Güney Afrika bu kapsamda UAD’den 9 ihtiyati tedbir kararına hükmedilmesini istiyor.

Bu kararlar arasında, “İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarını derhal durdurması, Filistinlilere yönelik soykırımın önlemesi için gerekli tüm makul tedbirleri alması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönerek yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemeleri, barınak ve giysi dahil olmak üzere insani yardıma erişimini sağlaması, soykırıma karışanların cezalandırılmaları için gerekli adımları atması ve soykırımın delillerini muhafaza etmesi” de bulunuyor.

Güney Afrika, durumun aciliyeti sebebiyle UAD’den tedbir kararına hükmetmesini talep ederken duruşmaların tamamlanmasının ardından Divan, tarafların beyanları ve delillerini inceleyerek karar için müzakerelere başlayacak.

Kararın açıklanması için hakimleri bağlayan bir tarih bulunmuyor ancak UAD’nin önceki yargılamalarına bakıldığında soykırım gibi aciliyet gerektiren durumlarda bu sürenin birkaç hafta olduğu görülüyor.

TIKLAYIN – Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmalar yarın başlıyor: 11 soruda Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davası

TIKLAYIN – Dışişleri’nden Güney Afrika’nın İsrail aleyhine UAD’a yaptığı başvuru hakkında açıklama: Türkiye kararın uygulanmasının takipçisi olacak

TIKLAYIN – İsrail, Güney Afrika’nın Gazze soykırımı iddiasına mahkemede karşı çıkacak

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x