Mehmet Şimşek: Suudi Arabistan’ın turizm hedeflerine Türkiye yardımcı olabilir

AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye- Yatırım ve İş Forumu sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Şimşek, sorulara verdiği cevaplarda Suudi Arabistan’ın iddialı hedeflerinin gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin yardımcı olabileceğini belirterek, bu alanlarda iş birliğinin hem Türkiye’nin hem Suudi Arabistan’ın menfaatine olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, hizmet ihracatının 100 milyar doların üzerine çıktığını ve daha da artırılması noktasında Suudi Arabistan’daki turizm iş birliklerini önemsediklerini aktardı.

“Türkiye, Suudi Arabistan’ın turizm hedeflerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olabilir”

Suudi Arabistan’ın çok iddialı turizm hedefleri bulunduğunu dile getiren Şimşek, “Türkiye, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olabilir. Çünkü bizim mevsimler örtüşmüyor; onların turizm mevsimi kış, bizimki genelde yaz ve sonbahardır.” diye konuştu.

“Suudi Arabistan’daki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz”

Şimşek, Türkiye’nin inşaat sektöründe çok muazzam birikimi olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Oradaki tesislerin yapılmasına ve işletmesine katkıda bulunabiliriz. Oraya tur operatörlerimiz ile turist götürmeye de katkıda bulunabiliriz. Dolayısıyla Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bu alanlarda işbirliği yapması hem bizim hem onların menfaatine. Tur operatörlerimiz yazın buraya nasıl turist getiriyorlarsa, para kazanarak, oraya da turist götürebilirler. Biz artık turizmde dünyada ilk 5’teyiz. Yani 2022’de turist sayısında 4. sıradaydık. Bizim 2023 rakamlarımız belli. Dünya rakamları belli olunca belki muhtemelen yine 3. veya 4. sırada olabiliriz. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konuda çok ciddi birikimi var.

“Hizmet ihracatını çok önemsiyoruz”

Hizmet ihracatına Maliye olarak çok güçlü destek veriyoruz. Yüzde 80 matrah indirimi sağladık. Yani diyelim ki Türkiye’den siz herhangi bir ülkeye belli alanlarda hizmet ihracatında bulunursanız fiilen ödeyeceğiniz vergi çok çok düşük düzeyde olacak. Yüzde 80 oranlı bir matrah indirimi var, o da önemli.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x