Prof. Dr. Naci Görür, Bu Kez Sert Çıktı: “Keşke Söylemeseydik, Pişman Oldum”

Ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, kamuoyunda “kentsel dönüşüm yasası” olarak bilinen torba yasa hakkında konuştu. Görür, ‘Deprem için önce yasa çıkarılması gerektiğini söyledik. Keşke söylemeseydik. Öyle bir yasa çıkardılar ki halkı korkuttular. Deprem bahanesiyle rant pazarlıkları yapılıyor‘ ifadelerini kullandı.

5. İstanbul Kent Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Naci Görür, yeni “kentsel dönüşüm yasası”na oldukça sert çıktı.

Görür, İstanbul’un hâlâ depreme hazır olmadığını belirterek “Dirençli kentler yapmak mümkün. Yıllarca ‘Türkiye’yi depreme hazırlayabilirsiniz’ dedik. Bakanlıklara anlattık, televizyon ve gazetelerde bahsettik. Herhalde sesimiz ulaşmıyor” ifadelerini kullandı.

Görür şöyle devam etti: “Bizler de bir kenti depreme hazırlamak için önce yasa çıkarılması gerektiğini söyledik. Ancak keşke söylemeseydik. Geçen günlerde bir yasa çıkardılar ama halkı korkuttular. Yurttaşlarda ‘Acaba malımıza mı çökecekler?’ diye bir endişe var.”

“Öyle bir yasayla kenti yönetemezsiniz. Yönetebilmek için halkın, yerel yönetimin ve devletin el ele olması gerekiyor. Bu şartlarda İstanbul’da dönüşüm olamaz. Belediye ve hükümet didişmesinin ortasında halkın da korktuğu ortamda depreme hazırlanamayız.”

“Bugün yaptığımız dönüşümde rant pazarlıkları yapılıyor. Deprem de bahane ediliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x